plusfitness.pl

Blog tematyczny o zdrowiu i sporcie

Sport

Siedzisz za biurkiem? Nie rezygnuj z treningu! Sprawdź ćwiczenia dla pracujących w biurze.

Siedzisz za biurkiem? Nie rezygnuj z treningu! Sprawdź ćwiczenia dla pracujących w biurze.

Coraz więcej osób spędza większą część dnia siedząc przy biurku. Praca biurowa może być bardzo absorbująca, ale ma też swoje minusy. Brak aktywności fizycznej jest jednym z nich. Warto jednak zadbać o swoje zdrowie i wprowadzić proste ćwiczenia do codziennej rutyny pracy. W artykule przedstawimy Ci ćwiczenia, które pomogą Ci utrzymać dobrą kondycję fizyczną, poprawić krążenie i zwiększyć koncentrację.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia w pracy siedzącej? 
  • Jakie ćwiczenia rozciągające kręgosłup są najlepsze dla osób pracujących w biurze?
  • Jak wykonywać proste ćwiczenia przy biurku? Ćwiczenia dla osób siedzących przy biurku
  • Jak zmienić swoją pozycję w ciągu dnia pracy?

Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia w pracy siedzącej? 

Jak siedzący tryb życia wpływa na nasze zdrowie?

Siedzący tryb życia, który jest charakterystyczny dla pracowników biurowych, ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Zbyt długi czas spędzony w jednej pozycji prowadzi do bólów kręgosłupa, nadgarstków oraz utrudnia krążenie krwi.

Co może się stać, jeśli nie wykonujemy żadnych ćwiczeń w pracy?

Brak aktywności fizycznej może prowadzić do poważnych problemów z kręgosłupem, a także do utraty siły mięśniowej, co z kolei prowadzi do utrudnienia wykonywania codziennych czynności.

Jakie korzyści przynosi wykonywanie ćwiczeń w pracy siedzącej?

Regularne wykonywanie ćwiczeń w pracy siedzącej może przynieść bardzo wiele korzyści takich jak poprawienie krążenia krwi, redukcja bólu pleców, szyja, ramion czy nadgarstków, a także wzrost koncentracji i poprawa jakości snu.

Jakie ćwiczenia rozciągające kręgosłup są najlepsze dla osób pracujących w biurze?

Jak poprawić kręgosłup podczas pracy?

Jednym z najprostszych ćwiczeń, które możesz wykonywać w pracy, jest skręcanie tułowia. Usiądź prosto na krześle i złóż ręce na klatce piersiowej. Następnie obróć tułów w prawo, patrząc za sobą, a następnie wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ruch w przeciwną stronę. To ćwiczenie poprawi krążenie krwi i napięcie mięśni.

Jakie ćwiczenia rozciągające pomogą pozbyć się bólu w dolnej części kręgosłupa?

Opierając ręce na blacie biurka, pochyl się w tył, a następnie opuść brzuch na kolana i zacznij wyciągać dłonie wzdłuż podłogi. W ten sposób rozciągasz dolne partie mięśniowe. Innym skutecznym ćwiczeniem jest delikatne pochylenie tułowia do przodu, a następnie w dół. Takie rozciąganie mięśni brzucha może pomóc pozbyć się bólu w dolnej części kręgosłupa.

Jak rozciągać mięśnie ramion i szyi podczas pracy?

Najprostszym ćwiczeniem na rozciągnięcie mięśni szyi jest opuszczenie głowy na kilka sekund, a następnie powolne podniesienie do pozycji wyjściowej. W przypadku rozciągania mięśni ramion warto zgiąć ręce w łokciach, pochylimy się do przodu i delikatnie przyciągnąć nasze łokcie w kierunku uszu, jednocześnie lekko pozwalając na opadnięcie barków, to ćwiczenie powinno być powtarzane przez co najmniej 30 sekund.

Jak wykonywać proste ćwiczenia przy biurku? Ćwiczenia dla osób siedzących przy biurku

Jakie ćwiczenia pomogą wzmocnić mięśnie brzucha i pleców?

Załóż ręce na oparcie krzesła. Następnie podnieś kolana tak, aby utworzyć kąt prosty między uda a tułowiem. Trzymaj w tej pozycji przez pięć sekund i opuść. Powtórz przez 10 razy. To ćwiczenie wzmocni mięśnie brzucha i pleców.

Jak wykonać ćwiczenia na uda i pośladki podczas pracy?

Usiądź na krześle, opierając stopę na pięcie. Naciśnij stopę do podłogi, unieś piętę i trzymaj przez pięć sekund. Powtórz ruch 10 razy dla każdej strony. To ćwiczenie wzmocni mięśnie ud i pośladków.

Jak poprawić postawę siedząc?

Aby poprawić postawę siedzącą, usiądź prosto i unieś jedną stopę, tak aby pięta była na wysokości kolana. Przechyl tułów do swojej uniesionej nogi, trzymając prostą poza, a stopa powinna być równoległa do podłogi. Powtórz ruch dla drugiej nogi. To ćwiczenie pomoże Ci poprawić postawę i wzmocnić mięśnie nóg.

Jak zmienić swoją pozycję w ciągu dnia pracy?

Jak zmienić ułożenie krzesła, aby uniknąć bólu pleców?

Aby uniknąć bólu pleców, rozstaw krzesło trochę szerzej i opuść oparcie na kilka stopni. Możesz również położyć jedną stopę na podnóżku. To pozwoli Ci zmienić pozycję siedzącą i rozluźnić mięśnie pleców.

Jakie są najlepsze sposoby na zmienny tryb siedzący i stojący w biurze?

Wiele firm oferuje stanowiska pracy, które umożliwiają pracownikom zmianę pozycji siedzącej i stojącej. Jeśli Twoja firma nie ma takiego stanowiska, warto zastanowić się nad zakupem indywidualnego stanowiska, które pozwala na optymalizację pracy i zmianę pozycji siedzącej i stojącej.

Jak wykonać proste ćwiczenia na miednicę i kolana?

Jednym ze skutecznych ćwiczeń jest skręcanie biodrami. Usiądź na krześle i połóż dłonie na kolanach. Powoli obracaj biodrami z jednej strony na drugą. Innymi skutecznymi ćwiczeniami są unieśienie pięty i pochylanie się do przodu, położenie pięty na podłodze i wyciąganie palców w kierunku bioder oraz zgięcie kolan, a następnie złączenie stóp raz w jedną stronę, raz w drugą. To pomocne ćwiczenia na w zmęczone i napięte mięśnie nóg oraz stawów biodrowych. Dzięki nim można zwiększyć elastyczność i mobilność w tych obszarach, co może przyczynić się do lepszej jakości życia i większej wydajności w codziennych czynnościach. Ćwiczenia te można wykonywać zarówno na siłowni, jak i w domowych warunkach, bez potrzeby użycia sprzętu lub dodatkowych akcesoriów. Natomiast przed rozpoczęciem każdego treningu warto skonsultować się z lekarzem lub trenerem, aby uniknąć kontuzji i zapobiec poważnym urazom.  

Udostępnij