Orbitrek – jak na nim ćwiczyć, aby schudnąć (orbiterek, trenażer eliptyczny)

| 66 Comments

photo david rebner's hammer photography

photo david rebner’s hammer photography

Jak skutecznie wykorzystać Orbitrek i podobne przyrządy w odchudzaniu? W tekście znajdziesz konkretne informacje, jak skutecznie ćwiczyć z podobnym sprzętem. W związku z tym, że najpopularniejszym celem jego stosowania jest redukcja masy ciała i poprawa zdrowia, w artykule zawarłem też ogólniejsze przesłanki na ten temat. Efektem jest krótki poradnik po treningu odchudzającym z wykorzystaniem Orbitreka. Pierwsza część tekstu to charakterystyka Orbitreka jako przyrządu treningowego, druga dotyczy treningu odchudzającego, a w dalszej części znajdziesz przykładowy plan treningowy.

Charakterystyka sprzętu typu Orbitrek

Praktycznie wszystkie podobne sprzęty są produkowane do tego samego celu: ćwiczeń o charakterze wytrzymałościowym (powszechnie nazywanym cardio). Dzięki temu, że angażują duży odsetek mięśni (w tym te największe), mogą być również skuteczne w uzyskaniu wysokich wydatków energii.

Warto jednak przez chwilę zastanowić się nad konstrukcją podobnych urządzeń. Otóż, jeżeli dana maszyna nie daje możliwości regulacji obciążenia okazuje się, że zakres treningów, które możemy na nim wykonać, jest ograniczony. Nie odpowiada to choćby bieganiu, gdyż tutaj możemy podnosić wyłącznie częstotliwość ruchu (np. w trakcie sprintu mięśnie angażowane są inaczej, niż w ciągu joggingu). Kolejna różnica wynika z charakterystyki ruchu: w przypadku eliptycznych trenażerów imitowany jest przeważnie marsz do tyłu, a nie do przodu. Pomimo tego część urządzeń eliptycznych aktywuje mięśnie bardzo podobnie do zwykłego chodzenia. Można przyjąć, że niektóre mięśnie będą zaangażowane bardziej (co może choćby wynikać z większego zakresu ruchu), tymczasem inne mniej (brak fazy “uderzenia” stopy o ziemię czego rezultatem jest ograniczona praca np. mięśnia strzałkowego łydki).

Eliptyczne maszyny mogą być bezpieczniejsze niż zwykły trening marszowy. Zauważono min. mniejsze obciążenie stawów kolanowych. Z drugiej strony pracujemy w “sztucznym” środowisku. Mam na myśli niezmienną powtarzalność bodźców, w porównaniu np. do form plenerowych. Mięśnie szybciej przyzwyczajają się do takich warunków i działają w nich bardziej efektywnie (ekonomicznie).

Faktem natomiast jest, że wydatki energetyczne np. na bieżni i z wykorzystaniem takiego cross-trainera są zbliżone (Mercer, Dufek i Bates 2001). Podobne wyniki przynoszą studia porównawcze z wykorzystaniem różnych przyrządów: eliptycznych trenażerów, bieżni czy drabinek (jak “Jacobs ladder”). Z drugiej strony należy wziąć pod uwagę, że wiele z tych maszyn zawyża liczbę spalonych kalorii.

Dlaczego nie są skuteczne?

Czytelniczka bloga, Pani Katarzyna, której zawdzięczam pomysł na post, zwróciła uwagę, że ćwicząc na Orbitreku nie widać postępów np. w porównaniu do biegania.

Wynika to przeważnie z połączenia poniższych problemów:

 1. Jednostajności treningów, bez progresu obciążeń, więc treningi są coraz mniejszym bodźcem
 2. Przesadzone algorytmy “spalonych kalorii” prowadzące do przeszacowania zużytej energii
 3. Ograniczenie się do niskointensywnych jednostek
 4. Brak kontroli intensywności wysiłku

Jak używać – ogólne zasady treningu

Mechanizmy, z którymi związane jest odchudzanie nie są powiązane z tym, jakiego sprzętu używamy, a raczej jakim bodźcem jest owa aktywność fizyczna dla naszego organizmu. Dlatego na początku odwołam się do bardziej ogólnikowych zasad, zwracając tylko czasem uwagę na szczegóły dotyczące “sprzętu”. Przyjmuję, że głównym celem jest obniżenie masy ciała połączone z podniesieniem ogólnej sprawności fizycznej.

Oto one:

 •  im większy odsetek zaangażowanych mięśni tym większy wydatek energii
 •  im większy odsetek zaangażowanych mięśni tym wyższe tętno przy tym samym odczuwalnym zmęczeniu
 • organizm adaptuje się do konkretnych ruchów, będąc w nich efektywniejszym
 • im większe tętno tym prawdopodobnie wyższy wydatek energii
 • wpływ wysiłku fizycznego na proces redukcji tkanki tłuszczowej nie ogranicza się do liczby spalonych kalorii, ale również reakcji min. hormonalnych na określone bodźce. Tu zwracam szczególną uwagę na potencjalny problem podwyższonego kortyzolu wynikający ze zbyt dużej liczby treningów wytrzymałościowych. Może to bardzo zaburzyć proces odchudzania.

Spojrzenie na ćwiczenia z Orbitrekiem

Jak rozwiązać wymienione wcześnie problemy powiązane z brakiem skuteczności ćwiczeń na eliptycznych trenażerach? W skrócie:

 • Wykorzystaj plan treningowy z progresywnym zwiększaniem obciążenia, w którym znajdą się różnorodne treningi. Prowadź kalendarz treningów z wpisami, co udało się zrealizować i jak ciężkie były dla ciebie ćwiczenia.
 • Samodzielne kontroluj tętno z wykorzystaniem pulsometru, bądź przynajmniej subiektywnej skali ocen wysiłku (np. 10-stopniowa skala Borga).
 • Zwróć uwagę na różnorodność bodźców treningowych, nie ograniczaj się do ćwiczeń aerobowych o jednostajnym obciążeniu. Próbuj angażować tak duży odsetek mięśni, jak to tylko możliwe (używaj ramion). Nie stabilizuj tułowia poprzez trzymanie się “ramy” trenażera.
 • Uzupełnij trening o ćwiczenia siłowe. Niższe obciążenie dla układu kostnego-stawowego i mięśniowego w trakcie ćwiczeń na Orbitreku to mniejsza adaptacja (i wzrost) siły mięśni, więzadeł czy gęstości kości w porównaniu do form plenerowych. Rezultatem każdego jednostajnego treningu będzie nierównomierne obciążenie mięśni (i ich rozwój), co wymaga ćwiczeń uzupełniających.

Przykładowy plan

Poniższy plan jest zgodny z moim ogólnym poglądem (i doświadczeniem) na ćwiczenia nastawione przede wszystkim na “odchudzanie” i podniesienie sprawności fizycznej wśród osób o większej wadze. To ważne, bo nie ma jednej “skutecznej drogi”. Wspominałem już tutaj, że opinia o treningu o wysokiej intensywności dla amatorów się zmienia. Niezależnie od tego, nie jestem zwolennikiem regularnych maksymalnych lub submaksymalnych obciążeń wśród początkujących, którzy przede wszystkim chcą schudnąć. Po pierwsze, może być to niebezpieczne, zaś na pewno jest nieprzyjemne. Po drugie, osoby takie nie są w stanie tak obciążyć organizmu – co prowadzi do nieświadomego “oszukiwania się” dotyczącego owej intensywności.

Z drugiej strony w stosunku do ćwiczeń “cardio” podchodzę sceptycznie do zasady, że “im więcej tym lepiej”, gdyż w dłuższym okresie się ona nie sprawdza. Zgodnie z przedstawionymi wcześniej zasadami podam pomysł na plan treningowy z Orbitrekiem w roli głównej oraz kilka jednostek treningowych, które można do niego włączyć.

Jak ćwiczyć z wykorzystaniem cross-trainera?

Plan treningowy na zwiększenie ogólnej sprawności fizycznej z wykorzystaniem cross-trainera dla osoby początkującej:

3 jednostki treningowe na cross-trainerze (A) tygodniowo, plus 2 jednostki ćwiczeń siłowych uzupełniających (B).

A) Aby zróżnicować trening planujemy tygodniowo trzy różnorodne jednostki:

1) średniointensywny trening o dłuższym czasie trwania

2) krótszy, intensywniejszy trening o większym obciążeniu

3) wstęp do treningu interwałowego: staramy się przeplatać krótkie momenty intensywnego treningu z epizodami o charakterystyce “odpoczynku”. Osoba początkująca nie ma tu osiągać tętna maksymalnego. Wysiłek w trakcie szybszego ruchu możesz subiektywnie oceniać na 6-7 w skali od 1-10, gdzie 1 oznacza siedzenie na kanapie, a 10 odnosi się do wysiłku porównywanego do końcówki najszybszego biegu, jaki jesteś w stanie wykonać. Więcej o treningu interwałowym znajdziesz tutaj.

B) Trening siłowy możesz na początku wykonywać z obciążeniem własnego ciała (tu są przykłady). Następnie dodaj obciążenie (np. wolne ciężary). Realizuj go przed treningiem wytrzymałościowym o charakterze: 2) i 3).

Pomysły na krótsze, intensywniejsze treningi (2)

a) pierwsze 10 minut powoli, następnie 3 minuty szybciej, 3 powoli, 3 szybciej itd (razem np. 4 szybsze powtórzenia), to charakterystyka interwału ekstensywnego

b) “piramidowe” podnoszenie obciążenia: zaczynamy bardzo wolno, po 5 minutach podnosimy lekko obciążenie (lub częstotliwość ruchu) na 1 minutę, następnie znów trochę zwiększamy trudność, jeszcze dwa razy “dokładamy” obciążenie, a następnie powoli zmniejszamy sobie trudność zgodnie z tą samą zasadą. Powtarzamy cały proces jeszcze jeden raz

c) wykorzystaj dodatkowo dwukilogramowe sztangielki. Zacznij trening bez nich, a następnie weź je w dłonie na 5 minut. Po chwili przerwy powtórz ten epizod. Bardziej zaawansowana osoba może zwiększyć dodatkowo zakres ruchu ramion i zmienić charakter chwytu sztangielki w dłoni (obrócić dłoń)

d) po rozgrzewce dodaj naprzemienne zmiany zaangażowania mięśni nóg poprzez przeniesienie środka ciężaru ciała do przodu lub do tyłu. Możesz też akcentować ruch nogi zakrocznej, za pomocą mocnego odbicia z palców. Zmieniaj charakterystykę kroku co minutę, rotując np. te 3 różne sposoby.

e) poeksperymentuj z funkcjami obciążeń w twoim trenażerze. Postaraj się utrzymać jedną częstotliwość ruchów (kadencję) zmieniając obciążenie wpierw o jeden poziom, a następnie o drugi. Przeprowadź 20 minutowy trening, w którym co minutę będziesz zmieniać opór i w efekcie ćwiczyć przy zmiennej intensywności.

Rozszerzenie tych pomysłów znajdziesz tutaj.

Kilka generalnych uwag co do planu:

Jeżeli masz dłuższą przerwę od aktywności zacznij od wizyty u lekarza. Osoba o małej sprawności może rozpocząć od 3 tygodni wyłącznie treningów typu 1), uzupełniając je ćwiczeniami siłowymi. Wypisz sobie dokładnie co? i kiedy? będziesz ćwiczyć, zaczynając program. Zapisuj, jak ciężki danego dnia był trening, ile trwał, jakie było średnie tętno, jakie maksymalne itd. Zasadę progresu obciążeń stosuj poprzez: podnoszenie intensywności, skracanie przerw między powtórzeniami intensywniejszych części, wydłużanie ćwiczeń. Nie wykonuj dwóch ciężkich treningów dzień po dniu. Słuchaj własnego ciała (tu przeczytasz, jak to zrobić).

Chętnie dowiem się, co uważasz o sprzętach typu Orbitrek i podobnych trenażerach eliptycznych. Sprawdziły się w twoim treningu, a może właśnie nie? Dlaczego?

Jeśli chcesz rozpocząć trening odchudzający i interesuje cię prosty plan, w którym można wykorzystać orbitrek, możesz go ściągnąć w formie pdf wpisując swój email poniżej. Jeżeli zaś interesuje Cię dłuższy artykuł o treningu odchudzającym, znajdziesz go tutaj. Jeśli chcesz dodać do swojego planu ćwiczenia siłowe – tu znajdziesz efektywne treningi obwodowe.

[email-download download_id=”3533″ contact_form_id=”3539″]

Szanowna Czytelniczko / Czytelniku z powodu problemów technicznych strony dokument się automatycznie nie udostępnia – jeśli więc chcesz otrzymać dokument proszę prześlij mi wiadomość na info@plusfitness z nazwą dokumentu, którego potrzebujesz, a ja wyślę go w ciągu 24h na Twój adres mailowy. Przepraszam za problem.

email
Zapisz się do newslettera!
Otrzymuj co miesiąc na skrzynkę wartościowe wiadomości na temat:
 • ćwiczeń i treningu, w tym dla osób o większej wadze
 • skutecznego treningu odchudzającego
 • zdrowego stylu życia i motywacji do działania
 • nowych inicjatyw w ramach Plusfitness (w tym bezpłatnych!)

66 Comments

 1. Ja na orbitreku schudlem prawie 40 kilogramów. Codziennie na nim biegalem kilkadziesiąt minut przez chyba rok. Dzisiaj nadal biegam na takiej maszynie (staram się często biegać na świeżym powietrzu ale nie zawsze mam wystarczająco dużo czasu w ciągu dnia) ale już bardziej rekreacyjnie, dla podtrzymania kondycji i samopoczucia :-)

 2. Witam, chciałam dopytać czy są jakieś przeciw wskazania do ćwiczen na orbitreku majac kłopoty z kręgosłupem a dokładniej zwężenie przestrzeni między kręgowej dolnego odcinka ?. zamierzam zakupić orbitreka a że nie jest to mały wydatek wolę zapytać….? Pozdrawiam

  • Aniu sugeruję konsultacje z lekarzem – nie sposób stwierdzić czy możesz ćwiczyć na orbitreku – zależy to zapewne od tego jak poważne są Twoje problemy z kręgosłupem. Jeśli wracasz do ruchu po dłuższej przerwie to powinnaś pewnie z nim porozmawiać niezależnie od tego, jaką formę ruchu chcesz podjąć. Orbitrek sam w sobie pewnie nie prowadzi pewnie do większych obciążeń kompresyjnych na kręgosłup niż chodzenie dłuższymi krokami ale zdecydowanie polecam szukać odpowiedzi na Twoje pytanie poza internetem – nikt nie wie co naprawdę Ci jest.

 3. Witam..
  mam pytanie…mam 35lat i 90kg.Schudlam 3,5kg.Jestem na diecie 1500kcal…kupilam orbitreka kettlera.Cwicze 4razy w tyg.po godzinie lub wiecej na najnizszym obciazeniu juz od miesiaca…Czytam rozne opinie i mam pytanie,czy dobrze cwicze zeby schudnac i zeby moja waga nie zaczela rosnac przez miesnie?
  dziekuje za odp.
  iwona

  • Droga Iwono,
   podstawowym zagadnieniem w redukcji masy ciała jest bilans energii, który – jak się domyślam, jest u Ciebie na minusie, czyli przyjmujesz mniej energii niż wydatkujesz. Druga sprawa to reakcje organizmu na utrzymującą się obniżoną ilość energii. Prowadzi to do min. złożonych reakcji hormonalnych, które mogą prowadzić np. do adaptacji metabolizmu. Moje podopieczne wykonują dużo ćwiczeń siłowych, aby w uproszczeniu – uchronić się np. przed tą adaptacją organizmu do ćwiczeń. Tobie też to zalecam – np. 3 treningi siłowe, 4 x 45 min. na orbitreku o zróżnicowanej intensywności (można łączyć te treningi). Tu są przykłady zestawów i ćwiczeń: trening obwodowy. Jeśli chodzi o wzrost masy mieśniowej – jeśli jesz mniej kalorii niż przyjmujesz to co byś nie robiła, nabranie mięśni jest bardzo, bardzo trudne. Szczególnie dla kobiet! Dlatego w ogóle tym aspektem się nie przejmuj – a raczej postaraj się utrzymać mięśnie, które już posiadasz – bo inaczej to ich, a nie tłuszczu, się pozbędziesz. Duże obwody np. ud czy bioder nie wynikają z mięśni, a zgromadzonej tkanki tłuszczowej. Wraz z redukcją kolejnych kilogramów będą się wyszczuplały (nawet, jeśli będziesz tylko ćwiczyła siłowo). Czyli: dodać trening siłowy, dbać o mięśnie, spalać tkankę tłuszczową;). Powodzenia

 4. Witam, mam pytanie dotyczące orbiterka. Czy jeśli ćwiczę codziennie na najlżejszym obciążeniu przez 60 min i to w dodatku rano i wieczorem to jest szansa, że schudnę? Mam 175 cm wzrostu i 80 kg :( Mam 17 lat.

  • Dzień dobry Agnes, oczywiście, taka szansa jest. Zamiast tego efektywniej będzie zapewne skoncentrować się na tym, co jesz i zrealizować plan z tej strony http://plusfitness.pl/trening-odchudzajacy-poczatkujacych/ . Tu możesz przeczytać, dlaczego trudno jest obniżyć masę ciała wyłącznie dzięki treningom http://plusfitness.pl/cwiczenia-bez-diety-a-odchudzanie/

   • Witam ponownie ?Dziękuje za odpowiedź. Właśnie sie zastanawiam dlaczeo nie chudnę choć ćwiczę codziennie ?

    • Odpowiedzi, dlaczego nie chudniesz mogą być oczywiście różne. W zasadzie sprowadzają się w dłuższej perspektywie do jednego: zapewne przyjmujesz więcej kalorii niż zużywasz. Przeczytaj ten tekst to bilansie energii i liczeniu zapotrzebowania kalorycznego.
     A oto kilka przykładowych powodów, dla których nie chudniesz:
     – przeszacowujesz ilość energii, którą zużywasz na co dzień
     – niedoszacowujesz ilości energii, którą spożywasz w pożywieniu
     – w krótkiej perspektywie – twój organizm zatrzymuje większą ilość wody, co może się wiązać z reakcjami hormonalnymi na dietę i dużą ilość aktywności fizycznej
     – nie uwzględniasz w swoich obliczeniach bilansu metabolizmu przy odchudzaniu

 5. Witam, mam 18 lat 158cm i waze 50 kg. Od marca tego roku chodze na siłownie, zredukowalam celulit (vacu acitv) mase ciała z 57kg w marcu do aktualnej. Coraz trudniej zrzucac kolejne kg.. :) Od marca posiadam plan treningowy ktory zawiera ćwiczenia na wymodelowanie/ukształtowanie sylwetki, ogólne wysmuklenie, plan nie skupia ćwiczeń na jednych partiach ciała, tylko na całym, dodatkowo udziela mi porad profesjonalny trener. Jestem zadowolona z efektów, chociaż przychodzą w wolnym tępie, na wszystko trzeba zapracowac.. :) Jednak mimo wszystko mam kilka pytań i spraw, które mnie nurtują. Plan polega ogolnie na 4 seriach po 6 ćwiczeń, posiada 5 treningow, z różnorodnymi ćwiczeniami, są to ćwiczenia siłowe. Trening rozpoczynam od 10 min orbitreku+rozciąganie, tak też kończe trening. Mimo wszystko trudno mi zredukować tłuszcz z dolnej partii brzucha i wewnętrznych części ud. Czy lepszym rozwiązaniem, aby zrzucic owy tłuszcz i zredukowac wage o 2-3kg, będzie dodanie treningów cardio poprzez zrezygnowanie z treningu siłowego, aby w końcu osiągnąć wysmuklenie w tych partiach ciała? Może lepiej byłoby pozostać przy treningach siłowych, poświęcajac dodatkowe 30 min na cardio? Lub zamienic jeden czy dwa treningi siłowe na cardio w ciagu tygodnia? Nie wiem tez jak pozbyć się rozstępów.. Dodam, że na siłowni jestem w ciągu tygodnia max do 5(częściej 4) razy. Treningi trwają max 1h plus orbitrek 10min i rozciąganie, na końcu i początku. Po owych treningach siłowych jestem zmęczona ale nie do stopnia, który ogranicza i zniechęca mnie do pójscia, kolejnego dnia na siłownie. Po prostu po treningach czuje sie o wiele lepiej :) Wiem, że wiele zalezy od diety, którą również stosuje, pod okiem trenera odżywiam się racjonalnie.

  Bardzo prosze o odpowiedz, pozdrawiam :)!

  • Dzień dobry Aneto, dziękuję za dokładne pytanie. Po pierwsze- zrobiłaś już dużo dobrej pracy. Nie wiem na ile jesteś świadoma, że zawartość tkanki tłuszczowej u kobiet jest jakieś 10% wyższa niż u mężczyzn. Bardzo niski poziom tkanki tłuszczowej upośledza min. gospodarkę hormonalną co jest szczególnie dużym zagrożeniu w Twoim, młodym wieku. Żadna kobieta nie jest cały rok tak „pocięta”, jak dziewczyny na zawodach kulturystycznych – gdzie dodatkowo są one odwodnione. To tylko takie ostrzeżenie – bo jak na swój wzrost i trening siłowy (zawartość tkanki beztłuszczowej) ważysz już mało.
   Jak sama zauważyłaś masz swój plan, trenera i efekty. Ostatnie kilogramy są zawsze najtrudniejsze do zrzucenia i często rozwiązanie jest trudne do znalezienia. Np. może nie wystarczyć „racjonalne odchudzanie”, a na przykład wyeliminowanie określonych produktów, które gorzej toleruje twój organizm – standardowy przykład to duże ilości nabiału. Inny efektywny przykład to ograniczenie węglowodanów w dni nietreningowe i ich większa ilość w okolicach jednostek treningowych.
   Skoro masz ten plan po prostu zacząłbym go bardzo dokładnie realizować i obserwować efekty. Nie zastępowałbym treningu siłowego treningiem wytrzymałościowym. Pewnym pomysłem, który uważam za efektywny, jest zastąpienie jednego treningu siłowego w tygodniu intensywnym treningiem interwałowym (np. biegowym). Wydaje się natomiast, że Twój trener wie co robi, porozmawiaj z nim o ewentualnych rozwiązaniach. Pamiętaj, że pewnie dobrze Cię zna i udało mu się osiągnąć sukces z innymi klientami. W moim przekonaniu – po prostu ostatnie kilogramy tkanki tłuszczowej są zawsze trudniejsze do redukcji. Nie ma żadnej drogi na skróty, aby pozbyć się tłuszczu z „wewnętrznej strony ud” czy dolnych partii brzucha. Pozdrawiam

 6. Witam Panie Pawle. Szukam efektywnego sposobu na schudniecie ok. 8 do 10 kg. Mam 164 cm i 72 kg wagi. W styczniu urodzilam drugie dziecko i nie dlugo wracam do pracy. Kupilam orbitreka z programami, 14 kg kolo zamachowe i nie wiem jakie programy wykorzystac i ile minut cwiczyc. Staram sie jezdzic 3 razy w tygodniu i cwiczyc np. Brzuszki, przysiady wykroczne ale przy dwojce dzieci i angazujacym hobby ( scrapbooking) nie zawsze mam sile i ochote na cwiczenia. Od porodu schudlam ok. 4 kg a do wagi przed ciaza zostalo mi ok. 6 ale marzy mi sie schudnac do 60 kg. Jak dlugo cwiczyc i z jakimi programami? Pozdrawiam ☺

  • Poszukałbym na Pani miejscu jakiegoś programu siłowego dla początkujących do wykonywania 3X w tygodniu (25-30 min. każdy). Trening obwodowy, ćwiczenia wielostawowe: przysiady, martwe ciągi, wiosłowanie sztangą/sztangielkami itp. Przykłady takich treningów – Turbulence Training, chyba jest tego trochę na youtubie. Zwiększać z czasem obciążenia (zasada progresji). Oprócz tego trochę średniointensywnej aktywności: może być orbitrek, mogą być np. marsze z mężem. Tu szukałbym różnorodności 45 min 3 razy w tyg. Oprócz tego zaczął obserwować ilość przyjmowanych kalorii i przynajmniej na początku liczył ich ilość. Celowałbym w deficyt ok 1,8- 2,4 tys. kcal tygodniowo, co można zrobić bez problemu aktywnością ruchową. To bardzo ogólne informacje, ale nic więcej z taką wiedzą o Pani nie mogę napisać. Można jeszcze to (treningi) ograniczyć czasowo, ale wtedy zacząć trzeba kombinować w kuchni, rzetelnie podejść do bilansu energii itd.

 7. Witam. Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam ten przykładowy plan treningowy: 3 razy w tygodniu trening na orbim (A1, A2, A3), w dni, gdy będzie trening A2 i A3 dodatkowo wcześniej trening siłowy? Mam sporą nadwagę do zrzucenia. Ze względu na stawy kupiłam w ubiegłym roku orbitreka. Na początku wymiękałam po 10 minutach na najmniejszym obciążeniu; teraz spokojnie robię godzinę na obciążeniu 3 (z 16 możliwych). Chciałabym urozmaicić moje treningi i Pański artykuł spadł mi z nieba.

  • Dzień dobry Pani Sylwio. Dobrze Pani zrozumiała plan. Sugeruję jeszcze spojrzenie do artykułu o treningu odchudzającym (link), zawarto tam dokładniejszy plan treningowy (do ściągnięcia), jak i przykłady ćwiczeń siłowych (również dla osób z nadwagą). Można w nim w ramach treningów wytrzymałościowych wykorzystać orbitrek. Powodzenia

 8. Bardzo fajny artykuł. Ja mam 202 cm wzrostu i 118 kg wagi. Mimo, że staram się przestrzegać limitu ok. 2400 kcall dziennie, troszkę ćwiczyć domowym sposobem (50 przysiadów, 100 podskoczy na skakance) to od kilku miesięcy nie jestem w stanie schudnąć nic. Myślę że zastąpienie skakanki orbitrekiem to dobry pomysł. Od tygodnia robię godzinny trening na siłowni przy pulsie ok 140. Mam nadzieję, że to mi pomoże. Dorzucę do tego mały trening siłowy. Czy miałby pan jakieś dodatkowe rady dla takiego kinkonga panie Pawle?

  • Panie Stefanie, podstawową sprawą w mojej opinii jest zrezygnowanie z podskoków, dobrze że zaczął Pan robić trening wytrzymałościowy w inny sposób. Sugeruję, aby nie ograniczać się do „małego treningu siłowego”, tylko 3 razy w tygodniu na siłowni, przed częścią wytrzymałościową, zrobić 20-25 minutowy trening siłowy o charakterze obwodowym (i niech to on będzie główną częścią całego treningu). Tu wiele zależy od Pana sprawności, ale najczęściej wykorzystuję w takich treningach wolne ciężary (hantle, sztanga czy kettlebell), lub ćwiczenia wykorzystujące ciężar własnego ciała (np. trx, ćwiczenia na drążku, w podporze tułowia). Ich trudność powinna być dostosowana do Pana sprawności. Ćwiczenia (6-8 wielostawowych ćwiczeń z pozycji stojącej) może pokazać i rozpisać trener, unikałbym na początku bardzo dużych ugięć w stawie kolanowym, ze względu na Pańską masę (chyba, że jest Pan przyzwyczajony do podobnych obciążeń). Jeśli chodzi o tętno treningu wytrzymałościowego – nie mogę się odnieść, nie znam Pana wieku, choć 140 kilka razy w tygodniu to wydaje się dosyć dużo. W kontekście odchudzania: 2400 Kcal nie zawsze oznacza to samo, proszę obserwować na ile zmienia się masa beztłuszczowa i tkanki tłuszczowej oraz obwody po zmianie treningów i na tej bazie, w przypadku natrafienia na plateu dokonywać dalszych zmian.

 9. Dzień dobry.
  3 lata temu schudłam 14 kg ćwicząć na siłowni – na początku było to 15 minut orbitreka, później trening obwodowy i następnie interwał na bieżni. Odbywało się to 3 razy w tygodniu, a resztę dni (z jednym dniem przerwy) robiłam w domu rózne ćwiczenia z youtube. Od tego czasu jest ok, odzywiam się zdrowo, waga czasem się zawaha, ale staram się do tego wracać. Po schudnięciu zawsze staralam się ćwiczyć, jednak czasem miałam przerwy z powodu pracy i studiów. Od marca znowu zaczęłam ćwiczyć intensywnie – robiłam ćwiczenia z youtube – treningi całego ciała, cardio plus siłowe. W marcu i kwietniu ćwiczyłąm 3 razy w tygodniu, a w maju 5 razy. Strasznie mnie te ćwicenia męczyły, nie jestem leniem, ale w ogóle mnie to nie cieszyło i w ciągu dnia czułam się strasznie zmęczona.
  Na dzień dzisiejszy ważę 65 kg, mam 160 cm wzrostu i 22 lata. Zakupiłam orbitrek połączony z rowerkiem od znajomego, bo się kurzył 😉 Myślę, że to będzie mi przynajmniej sprawiało przyjemność, ale nie wiem, jak ćwiczyć. Chciałabym przede wszystkim spalić tłuszcz, bo to jest mój problem. Czy mogę prosić o jakąś radę, jak ćwiczyć na orbitreku, jak długo, itp? Nie chce poświęcic kolejnych miesięcy i nie miec żadych efektów…

  • Pani Paulino, domyślam się, że Pani zmęczenie było wynikiem innych czynników niż sam trening. Nie rezygnowałbym z innych form (szczególnie siłowych), dla których orbitrek może być uzupełnieniem. Proszę pamiętać, że ćwiczyć więcej (dłużej) to nie znaczy lepiej, w kontekście odchudzania. Najszybsze wyniki w redukcji masy ciała miałaby pewnie pani koncentrując się na rzeczach pozatreningowych min. odżywianiu, odpoczynku. O samym treningu może pani przeczytać tu, w wersji dla średniozaawansowanych – http://plusfitness.pl/trening-odchudzajacy-poczatkujacych/

 10. Witam
  Mam orbitka 2 w 1 juz 4 lata(robi za wieszak)
  Probowalam pare razy ale nawet 5 min nie dam rady.
  W ciagu istatnich 6 lat przytylam 50kg
  Strasznie bola kolana,plecy…
  Chcialabym to zmienic
  Tak wiem dietka I treningi
  177cm-107 kg

  Rowniez wiem ze powinnam np chodzic na plywanie,spacerowke by nie obciazac stawow

  Co pan poleca?

  • Polecam najpierw pójść do lekarza i nie nastawiać się negatywnie do całego procesu. Przy dużym i szybkim przyroście masy ciała i jeśli bolą Panią kolana i plecy sugeruję zaczynać aktywność fizyczną od pływalni – niekoniecznie pływania, nawet bardziej wskazane będzie chodzenie w wodzie. Na pływalni obniżyć intensywność treningu tak, aby być w stanie ćwiczyć 30 min bez przerw – w ten sposób powoli zacząć budować wytrzymałość i siłę kończyn dolnych. Tylko najpierw lekarz – bo np. przy chorobach reumatycznych są wskazówki co do temperatury wody na pływalni.

 11. Witam

  Mam 31 lat, 165 cm, i o zgrozo 100kg, 4 msc temu miałam 92kg.
  Jak to mozliwe , zaczelam dosc ostro cwiczyc a po prostu waga rosnie w oczach.
  Od roku jem 4 posilki dziennie, tak by nie przekraczac 1650kcl, cwiczylam 3x w tyg na silce, od wrzesnia godzinny spinning, mialam wrazenie ze nic nie daje, od 3 msc orbitrek startowałam od 60 min, teraz 90min 4-5x w tyg i co? efekt taki ze waga eksploduje…. co robie zle?:)

  • Ja bym zaczoł od tego jaką mam grupę krwi i właśnie pod grupę ustalał dietę następnie trzeba sie dowiedzieć jaki ma sie metabolizm i przemiane materji a co do ćwiczeń cardio? hmm na jakim tętnie ćwiczysz bo ja staram sie w przedziale 60-75% HRMax jeśli masz dobra diete pod twoją grupę ćwiczysz z wykorzystaniem tętna w tym zakresie a mimo to nic sie nie dzieje to może spróbuj zbadać sobie tarczyce przy jej niedoczynności łatwo przybiera sie na wadze po za tym warto zrobić badanie krwi szczegółowe no i bardzo ważne jest też czy nie masz cukrzycy

   • Dzięki za komentarz, rzeczywiście niedoczynność tarczycy to częsty problem wahań masy ciała. W odniesieniu do diety zgodnej z grupą krwi- jest to mit.

  • Dzień dobry Ago, po pierwsze zastanowiłbym się nad tym na ile kontrolujesz liczbę kalorii i makroskładników. Po drugie, jakie czynniki mogły w tym okresie wpłynąć negatywnie na Twój metabolizm (jest ich mnóstwo, zaczynając od ubogiego odżywczo pożywienia, leków, mniejszej ilości snu, większej ilości stresu [również rozumianego jako bodźce fizyczne – ciężkie treningi] skutkującego np. podniesionym poziomem kortyzolu). W kontekście takiej diagnozy zacząłbym myśleć o badaniach lub przynajmniej konsultacji ze specjalistą, który skieruje Cię dalej.
   Po prostu – dodanie większej ilości treningów nie powinno u nikogo skutkować takim wzrostem masy ciała, nie sądzę zatem, aby była to wyłącznie sprawa treningów (a jeśli już to zbyt dużą ich ilością, będącą nadmiernym stresem dla organizmu, po którym nie jest w stanie się zregenerować). Na początek przez 2-3 tyg. spróbowałbym popracować nad organizmem [i metabolizmem], obniżyć ilość treningów i zmniejszyć intensywność, skoncentrować się na odżywianiu i śnie. Zobaczyć co się dzieje [np. równiez do samopoczucie psychicznego, fizycznego] i stąd podejmować kolejne kroki.
   Jeśli chodzi o dietę zgodną z grupą krwi – niestety nie jest to prawda, nie istnieją żadne przekonujące badania na ten temat.

  • Jeszcze jedna rzecz: polecam ćwiczenia bez diety i teksty o słuchaniu własnego ciała – może nieznacznie pomogą zdiagnozować problem.

 12. Witam, mam 41 lat, 156 cm i 61 kg. Ćwiczę na orbitku od 2 miesięcy trzy razy w tygodniu- w tym czasie 3 kg mniej i zamiana tłuszczu w mięśnie. Chciałabym włączyć też inne ćwiczenia na siłowni – co powinnam robić? Chciałabym poprawić brzuch. Dzięki i pozdrawiam

  • Witam, proponuję wykorzystać np. zestaw dla średniozaawansowanych http://plusfitness.pl/trening-odchudzajacy-poczatkujacych/. Jeśli chodzi o trening na siłowi: zacząłbym od treningu obwodowego, 8 ćwiczeń na duże grupy mięśniowe (głównie nogi, klatka piersiowa, grzbiet, brzuch). Z ćwiczeń na brzuch wybrać takie, które nie obciążają kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, np. wznosy wyprostowanych nóg w leżenia na plecach, deska. Nie warto koncentrować się na siłowni wyłącznie na ćwiczeniach na brzuch.

 13. Witam serdecznie, mam 41 lat ważę 81 kg mam 174 cm wzrostu , kupiłam orbiterka, ale mam możliwość tylko stałego obciążenia na danym programie (jedno tempo na jednym poziomie) codziennie po 20 minut. w tygodniu nie mam wcale ruchu. chciała bym schudnąć ale i troszkę poruszać się 😉

  • Pani Joanno, moim zdaniem taki trening wytrzymałościowy to pewnie będzie za mało, aby schudnąć i poprawić efektywnie wydolność organizmu (20 min dziennie treningu o średniej intensywności 5 razy w tygodniu to będzie dla Pani pewnie ok 750-1000 Kcal). Proponuję poszukać czasu na trochę dłuższe treningi lub zwiększyć intensywność części z jednostek, dodać mniej intensywną codzienną aktywność fizyczną (jak jazda na rowerze do pracy, chodzenie do dalszego sklepu po zakupy itp), a przede wszystkim dodać krótki trening siłowy (np. prosty zestaw z tekstu o treningu odchudzającym). W kontekście odchudzania i tak kluczowe będzie odżywianie, do tego proszę przywiązać największą wagę.

 14. Witam
  Mam 33,172 wzrostu,waga ok 95.przed wczoraj kupiłam orbitrek i musze się wziąć ostro do pracy…Pracuje fizycznie wiec orbitrek wydaje mi sie dla mnie rozsądną opcją.ze względu na czas pracy zjadam zwykle tylko dwa posiłki dziennie,postaram się to zmienić.mam pytanie odnośnie tego jak zacząć,ile ćwiczyć…fizyczna praca daje mi w kość ,a wydolność fizyczna u mnie żadna…ale motywacja jest

  • Dzień dobry Pani Anno. Jeśli pracuje Pani fizycznie i chce dodatkowo włączyć w plan tygodnia treningi trzeba bardzo zadbać o odpowiednie odżywianie i ilość snu. Proszę pomyśleć o tym, że z perspektywy Pani organizmu trening będzie po prostu dodatkową godziną w pracy. Jeśli chodzi o Orbitrek – powinien się sprawdzić jako narzędzie do zbudowania podstawowej wytrzymałości. Zaczynałbym od 3 umiarkowanie intensywnych 30 minutowych jednostek w tygodniu, zwiększając liczbę treningów do 4 i 5 w kolejnych tygodniach. Następnie podniósł powoli długość trwania treningów (5%-10% tygodniowo). To taki pierwszy krok do podniesienia wydolności i wprawienia organizm w ruch. Po pierwsze zacząłbym na Pani miejscu od zastanowienia się, czy obecny styl odżywiania jest na tyle zróżnicowany i wartościowy, że organizm poradzi sobie z dodatkowymi obciążeniami bez uszczerbku na swoim funkcjonowaniu. Zacząłbym też jeszcze bardziej uważać na ilość płynów, mikroelementów i snu (przynajmniej 7 godz stałego snu, lepiej 8). Inaczej dodatkowa ilość pracy skończy się szybkim przemęczeniem i znużeniem.

 15. Witam,
  Trenuje na orbitreku 5 razy w tygoniu ,do tego rowerek na rozgrzewke od 30 do 50 min na najlzejszym obciązeniu … do tego robie cwiczenia cardio oraz AbS na brzuch …. pytanie ? czy nie przesadzam z treningami i jak to rozlozyc w ciagu tygodnia zeby to mialo rece i nogi :) Dodam ze mam wzrostu 174 waze 72 kg 😀 i chcialabym zrobic ladnie urzezbiony brzuch :) i zrzucic kilka kg :) PROSZE o pomoc i wypowiedz odnosnie mojego malego problemu .
  Dodam jeszcze iz dawkuje aminokwasy oraz odzywki bialkowe :)

  Z góry dziekuje

  • Pani Ewo, oczywiście niewiele o Pani wiem ale spróbuję zwrócić uwagę na potencjalny problem. Robi pani mnóstwo treningu wytrzymałościowego. Zarówno orbitrek, rowerek i ćwiczenia cardio w klubie fitness to podobny wysiłek dla organizmu. Jeśli zależy pani na wyrzeźbionym brzuchu lepiej byłoby zastąpić część tych jednostek treningiem siłowym. Treningów wytrzymałościowych robić 3-4, siłowych też 3 (po 30-40 minut, przez aerobami). Kontrolować odżywianie i ilość snu. Pani problem wynika być może z reakcji hormonalnych na tak duże ilości ćwiczeń wytrzymałościowych bardzo utrudniających schudnięcie (min wyższy poziom kortyzolu) będący rezultatem utrudnionej regeneracji.

 16. Czy moge gdzies znalezc sensowne informacje dotyczace treningu zwiaznego z redukcja tkanki tluszczowej na orbitreku dla kobiet karmiacych piersia?
  Zbyt intensywny trening moglby zaburzyc laktacje a ja chcialabym w tym okresie chociaz troche zadbac o kondycje. chcialabym w zwiazku z tym kupic ten sprzet, chociaz po przecztanie artykulu zastanawiam sie czy to wlansie tez sprzet jest najwlasciwszy. Ale kieruje sie tez wygoda. Łatwiej wskoczyc na orbitrek niz wyciagac caly sprzet z mata. minimalizm przede wszystkim. MOze jakies rady?

  • Dzień dobry, przepraszam za późną odpowiedź. Polecam informacje z ACSM (po angielsku), to jedno z najbardziej kompetentnych ze „świata fitnessu”: link. Orbitrek jak najbardziej nadaje się na narzędzie treningów we wczesnym macierzyństwie. Proszę też dodać do swojego planu ćwiczenia siłowe, aby przeciwdziałać obniżeniu gęstości kości w okresie laktacji.

 17. Witam,
  Pewien czas temu zakupiłam orbitrek. Dokładnie 16 dni ćwiczę na nim. Zdarzyły się odstępy 2 dni od treningów., Póki co nie widzę zbytnio różnicy. Jem 2 lub 3 razy dziennie mniejsze ilości + łykam odpowiednie tabletki pomagające spalić tłuszcze. Dziennie ćwiczę tak 45 do 55 minut. Ciężar mam ustawiony na 4 (max 8). Czy takie dalsze ćwiczenia pomogą mi stracić na wadze, a może źle organizuje swoje ćwiczenia?

  Z góry dziękuje za informację.
  Pozdrawiam

  • Dzień dobry, tak jak wspomniałem w innej odpowiedzi, nie jestem w stanie odnieść się dokładnie do Pani sytuacji. Organizowanie ćwiczeń to jedno, a inne elementy stylu życia to drugie. Po pierwsze, jedzenie małych porcji i dodanie ćwiczeń o charakterze wytrzymałościowym może skutkować niepożądanymi, gdy celem jest schudnięcie, reakcjami hormonalnymi. Po drugie, jest wiele niuansów, które trzeba brać pod uwagę próbując zaplanować swoje odchudzanie. Na przykład: większość osób, która zaczyna regularnie ćwiczyć jednocześnie (nieświadomie) znacznie zmniejsza swoją aktywność pozatreningową (np. ilość chodzenia itp). Wreszcie: próba oceny zmiany masy ciała odnosząc się do trudnego do oszacowania bilansu kalorii jest często nieadekwatna. W odniesieniu do zastanawiania się, dlaczego Pani nie chudnie mogę też odesłać do tego tekstu: „ile schudnę ćwicząc na orbitreku?„. W całym tekście o ćwiczeniach na Orbitreku nie poruszam bardzo wielu czynników powiązanych z procesem redukcji masy ciała, ale może niedługo znajdę na to czas. Jeszcze jedno: nie znam się tabletek pomagających spalić tłuszcz. Może lepszym (a prawie na pewno zdrowszym) wyborem będzie wizyta u dietetyka.

 18. Witam.
  Ja również ćwiczę prawie codziennie.Staram się urozmaicić ćwiczenia 3 dni ćwiczę na orbitrek po 45 minut dwa dni na rowerku pod ciśnieniem i raz w tygodniu chodzę na basen.Szczerze powiedziawszy efektów nie widzę żadnych, gdzie jest błąd. Nie potrafię ustawic odpowiednio orbitrek , ma on tyle funkcji (paramertow) nie wiem jaki jest prawidłowy program dla spalania tkanki tłuszczowej i jeżdżę na jednym poziomie .Może pomógł by mi ktoś rozszyfrować to orbitrek. Żadnej instrukcji nie mogę znaleźć w internecie.

  • Dzień dobry Pani Aneto. Rozumiem, że pisząc o efektach ma Pani na myśli redukcję masy ciała. Napiszę więc jeszcze raz: w odniesieniu do odchudzania więcej aktywności nie oznacza lepiej. Kluczowe jest zadbanie o umieszczenie treningów w szerszym kontekście stylu życia (w tym odżywiania). Oto tekst, w którym może Pani przeczytać, dlaczego redukcja masy ciała oparta jedynie o większą ilość aktywności fizycznej jest trudna (link). Dużo treningu o charakterystyce wytrzymałościowym może też wywołać niepożądane w kontekście odchudzania (tu jest tekst na ten temat). Jeśli chodzi o ustawianie orbitreka: jest wiele różnych modeli, które znacznie się od siebie różnią. Proponuję się skontaktować z dystrybutorem modelu, który Pani posiada – powinien wysłać instrukcję w formacie pdf.

 19. Witam mam orbitreka od 3 dni i mam zamiar ćwiczyć 6 razy w tygodniu. Pierwszy dzień wynik 26 min, drugi 36 min, trzeci 46 min i mam zamiar zostać przy 46 min dziennie czy to jest dobry czas? Mam pytanie również o tempo czy prawidłowe jest 46 minut na jednym tempie? Mi osobiście to odpowiada ale chcę aby moje treningi były najefektywniejsze w zrzuceniu wagi. Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam

  • Witam, 6 razy w tygodniu to bardzo dużo. Proszę nie podchodzić do treningu w trakcie odchudzania zgodnie z maksymą „więcej to lepiej”. Nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Proponuję się zapoznać z tym artykułem o treningu nastawionym na odchudzanie. Również w tym tekście pisałem o potrzebie urozmaicania treningów na orbitreku i uzupełnienia go ćwiczeniami siłowymi. Im bardziej restrykcyjna jest dieta redukcyjna tym bardziej trzeba ograniczyć treningi wytrzymałościowe a zwiększyć ilość treningów siłowych. Pomysł aby ćwiczyć średnio-intensywnie 6-razy w tygodniu przy diecie np. 1200 kcal nie jest trafiony.

   • Witam i dziękuję za odpowiedź. Czytałam Pana artykuły ale szczerze to nie lubię ćwiczyć jedynie orbitrek mnie przekonuje. Czy sama praca na orbitreku da skutki zrzucenia paru kilogramów? Bo szczerze to za inne się nie zabiorę. I mam pytanie o czas; wiem, że 6 razy w tygodniu to dość dużo ale nie stosuję diet odchudzających i te ćwiczenia są taką rekompensatą. Diet odchudzających nie stosuję, bo jestem niewytrwała, ale za to nie jadam słodyczy. Co Pan o tym sądzi? Pozdrawiam

    • Pani Ado, mam niestety za mało informacji, aby jednoznacznie powiedzieć, czy się Pani uda schudnąć. Nie wiem choćby jak teraz Pani jest aktywna, ile ma lat, jak jest sprawna itp. Napiszę w piątek tekst, w którym opiszę dlaczego tak trudno mi napisać, czy się uda. Tak najogólniej to jeżeli celem jest odchudzanie staram się raczej urozmaicać treningi, np. robić raz krótszy, intensywniejszy trening, a następnie wolniejszy, dłuższy wysiłek. Głównie po to, aby bodźce dla organizmu nie były jednostajne.

    • Oto obiecany tekst o tym, dlaczego trudno stwierdzić, czy Pani schudnie: http://plusfitness.pl/ile-schudne-cwiczac/

     • Witam, dziękuję za artykuł i odpowiedź i oczywiście rozumiem dlaczego konkretnie Pan nie może na pewne pytania odpowiedzieć. Naturalnie musi Pan wiedzieć wszystko o osobie tj. wiek, waga, wzrost, kondycja itd. Ja pytam tylko hipotetycznie co Pan o tym sądzi. I dziękuję za odpowiedź, że treningi muszą być urozmaicone. O to mi właśnie chodziło. Ale chciałam jeszcze wiedzieć jaki jest hipotetycznie dobry czas i częstotliwość ćwiczeń tygodniowo na orbitreku. Pozdrawiam

     • Ok, jeśli miałbym napisać tak „na oślep”: ja bym ograniczył się do 5 treningów z tygodniu, 3 takie, jak Pani napisała (45 min) średnio-intensywne, jeden dłuższy średnio-intensywny (50 min i 5 minut dłużej w każdym tygodniu), jeden krótszy, intensywniejszy (20-25 min).

     • Super fajnie o taką odpowiedź mi chodziło. Jeszcze raz dziękuję za informajce i stronkę ma fajne artykuły oby tak dalej! 😉 Pozdrawiam

 20. Panie Pawle, spasłam się strasznie, mam fatalną kondycję, przy najmniejsztm wysiłku tętno jak po przebiegnięciu maratonu. Muszę coś z tym zrobić, a na fitness ani siłownię nie pójdę bo się wstydzę. Wymyśliłam zakup orbitreka i nabranie formy w samotności. Czy w mojej sytuacji to jest dobry pomysł? Dziękuję za odpowiedź.

  • Dzień dobry Pani Ewo. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Ja cenię orbitreki dlatego, że są bezpieczne. W przypadku słabej kondycji i większej masy jest bardziej wskazany niż np. bieganie. A propos jednak Pani planu ćwiczenia w samotności. Ogólnie trudno jest bez przerwy ćwiczyć samej. Szczególnie dla kobiet istotnym aspektem aktywności fizycznej jest wsparcie grupy. Dlatego po początkowym okresie pracy nad formą warto poszukać jakiś zajęć grupowych np. w plenerze w swojej okolicy. Jest choćby sporo bezpłatnych akcji związanych z „bieganiem”- spotkań dużych grup z trenerem, w których średni poziom sprawności wcale nie jest wysoki i polegają głównie na marszu i truchcie. Inna opcja to namówienie znajomej na regularne marsze. Jesień sprzyja ćwiczeniom w plenerze, można choćby ubrać się w szeroki dres. Namawiam do tego, bo problemem w ograniczeniu się do orbitreka jest monotonia ćwiczeń.

 21. Witam,

  Warto wspomnieć o orbitrekach których komputer odbiera sygnał z pulsometru.
  Można wtedy ustalić próg pulsu który chcemy utrzymywać podczas treningu i komputer sterujący sam zmienia obciążenie. Np. orbitrek Finnlo Loxon ma progi 65,75,90 % pulsu maksymalnego.

  • Witam, widziałem jedno takie urządzenie. Problemem z jego efektywnością jest to, że proces automatyzacji w treningu rzadko się sprawdza. Wystarczy, że go gorzej się czujemy, a inaczej znosimy wysiłek i koniec końców trzeba go dostosowywać manualnie do „formy dnia”.

 22. Wstawiam komentarz z innego wątku, który dotyczy korzystania z Orbitreka.

  Magdalena
  14 lipca 2014 at 11:18 Edit →
  Witam.
  Bardzo przepraszam że zamieszczam moje pytanie pod zupełnie nie związanym z moim pytaniem artykułem ale bardzo zależy mi na odpowiedzi kogoś z tak dużą wiedzą jak pan Panie Pawle. Ogólnie moim największym problemem w każdych ćwiczeniach na siłowni jest mój wzrost (zaledwie 150 cm) ale jak to się mówi do brzegu. Ćwicząc na orbitreku staram się koncentrować na każdym ruchu i to doprowadziło w końcu do pewnych wątpliwości. Mianowicie czy fakt że odrywam piętę w ruchu „napierającym” na stepy to jest to mój brzydki i niewłaściwy nawyk czy może jednak złe ustawienie maszyny.
  Odpowiedz

  Pawel
  14 lipca 2014 at 11:34 Edit →
  Dzień dobry, nie martwiłbym się takim odbiciem. Jest to naturalny ruch. Rozpoczynając bieg sprinter również odbija się z palców, a nie z całej stopy. Umożliwia mu to wygenerowanie większej mocy (min. dzięki dłuższej „dźwigni”). Im bardziej odbijamy się z palców, tym bardziej będą zaangażowane mięśnie podudzia (np. brzuchaty łydki). Nie ma to tak naprawdę ogromnego znaczenia w odniesieniu do efektów, które zwykle chcemy osiągnąć za pomocą orbitreku. Podsumowując: tak długo jak będzie Pani kontrolowała pracę mięśni, a ograniczała tkz. ruch z wykorzystaniem siły rozpędu, odbicie z palców nie powinno być problemem. Wreszcie: istotniejszy jest wyprost nogi w skrajnej fazie niż to, czy pięta będzie w tym czasie delikatnie oderwana od stepu.
  Odpowiedz

  Magdalena
  14 lipca 2014 at 12:55 Edit →
  Dziękuję bardzo. Tego właśnie się obawiałam. Bardzo staram się nie angażować mocno mięśni łydek gdyż w czasach szkolnych (od podstawówki do końca szkoły średniej) uprawiałam biegi przełajowe w MUKSie i moje mięśnie brzuchate łydki są ostatnia rzeczą którą chciałabym rozbudować nawet porządne rozciąganie nie pomaga na wysmuklanie tego obszaru u mnie. Myśli Pan że utrzymywanie całych stóp na stepie przeniesie obciążenie na mięśnie dwugłowe uda i półbłoniaste?
  Przepraszam bardzo za taką ilość pytań ale niestety o ile na siłowni na którą chodzę jestem zadowolona z jej wyposażenia to karda trenerska niestety ma bardzo ograniczoną wiedzę choćby z zakresu anatomii czy fizjologii i ciężko jest mi znaleźć odpowiedzi na moje pytania.
  Odpowiedz

  Pawel
  14 lipca 2014 at 22:08 Edit →
  Oto odpowiedź: proszę nie obawiać się rozbudowania mięśni łydek. Po pierwsze w trakcie wytrzymałościowej pracy na orbitreku bardziej niż mięsień brzuchaty łydki zaangażowany jest m. płaszkowaty: http://www.exrx.net/Muscles/Soleus.html, który ze względu na strukturę trudno rozbudować. „Przyrosty mięśniowe” łydek, jeżeli już się pojawiają w trakcie ćwiczeń wytrzymałościowych to występują u osób, które wcześniej bardzo mało się ruszały (np. mało chodziły) i są szczupłe (mają niski odsetek tkanki tłuszczowej i słabe mięśnie). Kobietom z zasady trudno jest przybrać tkanki mięśniowej, szczególnie w trakcie takich ćwiczeń jak te na orbitreku. Wreszcie: mięśnie łydki są silniejsze niż reszta mięśni składających się na tkz łańcuch kinetyczny działający w trakcie pracy na orbitreku czy w czasie chodzenia i biegania. W efekcie, nie dość, że i tak bardziej zaangażowane są mięśnie czworogłowe uda, to jeszcze zapewne szybciej się „zmęczą”. Używanie całych stóp nie zmieni więc charakterystyki wysiłku, który przypomina trochę bieganie ( https://www.youtube.com/watch?v=RLMUUu-jMTM ). Jedna rzecz, którą mogę poradzić w tym przypadku, to przenieść ciężar ciała trochę bardziej do przodu, aby biodra nie były „za” stopami. Z moich doświadczeń wynika, że nie warto się przejmować całym problemem. Zwiększanie się obwodów łydek u kobiet zdarza się bardzo, bardzo rzadko, szczególnie, jeżeli ma Pani doświadczenie ze sportem.
  – See more at: http://plusfitness.pl/joga-odchudzanie/#comment-406

 23. Artykuł napisany jakby orbitrek miałby być urządzeniem do profesjonalnego treningu dla biegaczy… Orbitrek jest to urządzenie do FITNESSU !!! Czyli do spalania tkanki tłuszczowej. Co mnie obchodzą jakieś stawy, ja kupuje orbitrek po to żeby schudnąć, a nie żeby móc biegać 10 km i się nie zmęczyć…

  • Dziękuję za krytyczny komentarz. Jest on dosyć sprzeczny: fitness nie oznacza bowiem odchudzania tylko sprawność fizyczną. Po drugie, owo spalanie tkanki tłuszczowej odbywa się właśnie w trakcie aktywności fizycznej prowadzącej też do lepszej wytrzymałości. Rozumiem frustrację, ale jedno z drugim ma wiele wspólnego, dlaczego więc skutecznie tych dwóch części nie połączyć? Polecam inne artykuły, np. dotyczące spalania tkanki tłuszczowej w trakcie wysiłku, w których tłumaczę, dlaczego szukanie nowych boźdzców ma sens w trakcie odchudzania http://goo.gl/XjmBJL

  • ma znaczenie, bo jeśli ktos ma z tym problem to moze sobie narobic problemu, nawet zrowa osoba z dużą nadwaga poprzez nieumiejetny trening moze zaszkodzic sobie i swoim stawom, wtedy juz nie pocwiczy

   • Tak naprawdę to brak zwracania uwagi na to jak wykonujemy jakiś ruch (nazwijmy to małe niechlujstwa) może być niebezpieczny dla każdego. Choćby dlatego, że powtarzamy go wielokrotnie. Przykład to biegacze=amatorzy, wielu ma różne wady postawy, które można zauważyć gołym okiem. Następstwem są kontuzje wynikające z braku równowagi mięśniowej czy szybciej przychodzących przeciążeń.

 24. Świetny tekst, bardzo mi pomógł. Ja też jestem skazana na orbitrek ale po zapoznaniu się z artykułami przynajmniej wiem, że nie każde ćwiczenia muszą wyglądać tak samo… oby do wiosny.

 25. Ciekawy wpis. Ćwiczenia na orbitreku nudzą mnie okrutnie. Niestety częste zapalenia zatok i obawy o bezpieczeństwo, przykuwają mnie do niego.

 26. Bardzo dziękuję za artykuł, dał mi do myślenia. Jak zwykle profesjonalny i inspirujący. Ponieważ już mam w domu orbitreka, to będę na nim ćwiczyć. Przynajmniej zimą :) Serdecznie dziękuję i czekam z niecierpliwością na kolejne teksty.

 27. Bardzo fajny artykuł. Myślę jednak, że nie ma co sobie zawracać głowy tego typu sprzętami. Po pierwsze, jak napisał autor, ćwiczenia na orbitreku nie aktywują wystarczającej ilości mięśni co ogranicza trening. Praca jest zbyt jednostajna. Po drugie – tutaj dodam od siebie – trening na orbitreku w dłuższej perspektywie czasu może prowadzić do dysproporcji w wytrzymałości między mięśniami a stawami. Uprawiając bieganie przyzwyczajamy stawy do dłuższego wysiłku. Podczas gdy jednak zwiększymy kondycje przy pomocy orbitreka, wytrzymałość naszych stawów się nie rozwinie ponieważ one nie pracują tak jak w przypadku biegania (uderzanie stopą o podłoże). Może okazać się że osoba o wysokiej kondycji, która przez ostatnie miesiące trenowała tylko na orbitreku, nagle postanowi ze pobiega na świeżym powietrzu, po przebiegnięciu paru kilometrów jej stawy dadzą znak ze nie są przyzwyczajone do takiego wysiłku. Dlatego nie polecam odciążania stawów podczas ćwiczeń a tak to niestety działa na tego typu sprzętach. Orbitrek natomiast może genialnie się sprawdzić moim zdaniem jako urządzenie rehabilitacyjne lub jako przyrząd dla osób poważnie otyłych, dla których tradycyjne bieganie jest zbyt dużym obciążeniem. Jedynym słusznym urządzeniem do treningu kardio jest wg mnie bieżnia mechaniczna, która najlepiej symuluje bieganie.

  • Dziękuję za ciekawy głos. Rzeczywiście, największą wartość trenażerery eliptyczne mają dla osób, które z jakiś powodów nie mogą znacznie obciążać aparatu ruchu. Jeżeli chodzi o bieżnię: wciąż jest to sztuczne środowisko i wysoka powtarzalność ruchów.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.


Więcej w ćwiczyć aby schudnąć, jaki trening dla puszystych, porady treningowe
Testowanie sprawności fizycznej przy większej wadze

Kontynuujemy temat, jak sprawdzić swoje postępy w procesie podnoszenia sprawności fizycznej. Często można spotkać się z sytuacją, gdy osoba o...

Minimalizm treningowy dla zapracowanych

Cechy minimalistycznego treningu to jego prostota, łatwy plan realizacji, ograniczenie bądź wyłączenie potrzebnego sprzętu, możliwość wykonania w różnych warunkach. Dopełnieniem...

Zamknij